17.11.2016
Ekstrudētais putupolistirols
Ekstrudētais putupolistirols ir izturīgs pret lielāko daļu būvniecībā izmantojamo sāļu, skābju, sārmu, eļļas, spirta šķīdumu, spirtu un krāsvielu. Nonākot saskarē ar cementu un gāzēm, ekstrudētais putupolistirols nesairst un nebojājas. Tomēr tas ir jāsargā no organisko šķīdinātāju: benzīna, petrolejas, dīzeļdegvielas, aldehīdu, ketonu un ēteru iedarbības.
NB! Ekstrudēto putupolistirolu neiesaka ilgstoši uzglabāt saulē, jo saules staru iedarbībā putupolistirola virsējais slānis kļūst trausls un izdrūp.
Siltinātāja uz ekstrudētā putupolistirola bāzes montāža
Ekstrudēto putupolistiroluražo no granulēta polistirola. Polistirola granulātu ieber ekstrūderī, kur tas no sākuma tiek izkausēts, bet pēc tam kausējums zem spiediena tiek izspiests caur filjēru. Ņemot vērā, ka vienlaikus ar granulātu ekstrūderī iepilda arī poroforu (putu aģentu, piemēram, oglekļa dioksīdaムホ2
un vieglo freonu maisījumu), polistirolā veidojas 0,1-0,2 mm lielas slēgtas poras. Slēgtās poras ekstrudēto putupolistirolu padara necaurlaidīgu pilienveida mitrumam, tvaikiem, putekļiem un citām vielām.
Tomēr katram siltumizolācijas materiālam ir savi plusi un mīnusi un attiecīgi, tam ir konkrētas izmantošanas jomas, kurās tā labās īpašības izpaužas pilnīgāk.
Jumta seguma siltināšana ar ekstrudētā putupolistirola plāksnēm
Piemēram, ekstrudētā putupolistirola zemo tvaiku caurlaidību var uzskatīt par priekšrocību salīdzinājumā ar tādu siltinātāju kā minerālvate, jo siltumizolācijai cauri nepūš vējš, tā nelaiž cauri mitrumu un tai nav nepieciešama papildu hidroizolācija.Taču, ja uz situāciju paskatās no otras puses, šī pati īpašība var būt trūkums. Sienu siltināšana ar ekstrudēto putupolistirolu telpu pārvērš par siltu pirti ar paaugstinātu mitrumu. Šāda siena „neelpo”.
Ir svarīgi zināt izvēlēto siltumizolācijas materiālu īpašības un saprast, kā šīs īpašības ietekmēs telpas mikroklimatu. Un noteikti jāņem vērā, kādām telpām siltinātājs ir paredzēts. Var gadīties, ka šī attiecīgā siltumizolācijas materiāla īpašība nav svarīga attiecīgajai telpai. Tas pamatoti attiecas ne tikai uz ekstrudēto putupolistirolu un ne tikai uz putupolistiroliem kopumā, bet arī uz jebkuriem citiem siltumizolācijas materiāliem.

Daži ekstrudētā putupolistirola veidi spēj izturēt līdz 35 tonnām uz m² lielu slodzi. Šajā ziņā ekstrudētais putupolistirols neapšaubāmi pārspēj pat pašas cietākās minerālvates plāksnes.
Ir jāatzīmē, ka mūsdienu ekstrudēto putupolistirolu receptūrās bez polistirola granulām noteikti ietilpst piedevas, kas ekstrudētajiem putupolistiroliem „atņem” degamību. Tomēr putupolistirols ir polimērs un kā vairākums šī veida savienojumi ir viegli kūst.
Nav nepieciešams skaidrot, ka pēc izkušanas ekstrudētā putupolistirola poras salīp un tā spēja nodrošināt jebkādu siltumizolāciju pilnībā zūd. Tāpēc ekstrudētos putupolistirolus un putupolistirolus vispār nekad neizmanto siltumizolācijai šī vārda plašā nozīmē. Šeit nepieciešami daži skaidrojumi.
Termins „siltumizolācija” atšķirībā no termina „siltināšana” ir plašāks. Siltināt nozīmē nedot iespēju sasalt. Iedomāsimies kādu objektu, kuram nāksies atrasties vidē ar negatīvu temperatūru, kādām tas nav piemērots. To nepieciešams siltināt. Šajā gadījumā putupolistiroli pilnā mērā veic tiem uzliktās funkcijas.
Taču bieži veidojas pretēja situācija – kāds objekts stipri sakarst un ir nepieciešams tam nedot iespēju atdzist vai sakarsēt to, kas tam ir apkārt, un šajā ziņā lieta ar ekstrudētajiem putupolistiroliem nav tik iepriecinoša.

Pēc dažādām ziņām un dažādiem polistiroliem to kušanas temperatūra ir 250-300°C robežās. Turklāt saputots polistirols kūst ātrāk, nekā monolīts polistirola gabals, kuru grūtāk sakarsēt. Bet jau 250°C temperatūrā pat paši grūtāk kūstošie polistiroli sāk izdalīt aromātu. Polimērs sāk sairt. Kas rodas polistirolam sadaloties, var iedomāties. Var, piemēram, izdalīties stirola tvaiki – savienojums ar benzola gredzenu. Tas ir ļoti kaitīgs veselībai. Bet ne tikai tas – stirols augstās temperatūrās pats var sadalīties. Lai kas arī tur neizdalītos, rezultātā tas noteikti nebūs veselīgs.
Citiem vārdiem sakot, ja ir jāizolē +200°C un vairāk grādu karstu priekšmetu, ekstrudētais putupolistirols šādam darbam noteikti nederēs.
Ekstrudētais putupolistirols tiek izmantots siltumizolācijas nolūkiem:
Montējot:
- pamatus,
-
cauruļvadus,
-
dzelzceļu,
-
ceļus.
Izgatavojot:
- sendvičtipa paneļus,
-
nenoņemamus veidņus.
Siltinot:
- balkonus un lodžijas,
-
fasādes,
-
cokolstāvus un pagrabus
-
jumta segumus.
Ekstrudēto putupolistirolu var izmantot pat ziemas laikā augļu koku sakņu sistēmas siltināšanai.