06.12.2016
Uzkausējamais ruberoīds
Apzīmējums ruberoīds patiesībā var attiekties uz desmitiem visdažādāko materiālu. Visiem „ruberoīdiem” un „ruberoīdveidīgajiem” materiāliem kopīgs ir tas, ka tie tiek pārdoti ruļļos un ir paredzēti drošas hidroizolācijas ierīkošanai. Kā izvēlēties ruberoīdu un kam jāpievērš uzmanība? Kādi vispār ir ruberoīda izvēles kritēriji?
Kopumā tradicionālais ruberoīds
, ko izgatavo uz papīra
pamatnes, kura ir
piesūcināta ar bitumenu, jau ir novecojis un to izmantot nav ieteicams.
Mūsdienās tradicionālos materiālus ir nomainījis tā saucamais „eiroruberoīds”. Tā ir vesela materiālu grupa, kas šķietami ir tādi paši, bet atšķiras ar labākām īpašībām.
Mūsdienu ruberoīdus var iedalīt 2 veidos:
- ruberoīdos, kas paredzēti remonta veikšanai;
- ruberoīdos, kas paredzēti celtniecībai.
Ruberoīds, kas paredzēts celtniecībai, ir uzskatāms par labāku un tas ir pamatoti. Lieta tāda, ka šādam ruberoīdam ir poliestera pamatne, kas ir ļoti izturīga un ilgstoši var pretoties dažādiem apstākļiem. Šajā gadījumā ruberoīda virsējais slānis ir EKP, bet apakšējais slānis – EPP.
Ruberoīda izvēle ir atkarīga no tā, kādiem mērķiem tas paredzēts. Proti, ja vajadzīga laba hidroizolācija kaut kur pagrabā, tad par galveno kritēriju jābūt pat ne izturībai, bet tieši ruberoīda hidroizolējošajām īpašībām. Tādēļ šajā gadījumā poliesteris būs labākā izvēle.

Piemēram, hidroizolācijas apakšējo slain var veidot no ruberoīda Unifleks EPP vai, piemēram, Bipol EPP, bet virsējo slāni šādai hidroizolācijai veidot no Unifleks EPK vai Bipol EKP.
Bez ruberoīda hidroizolējošajām īpašībām svarīgi pievērst uzmanību arī tādiem rādītājiem kā elastība, to sastāvā esošiem attiecīgiem modifikatoriem, spējai izturēt sakaršanu un ražotāja garantijām.
Kas attiecas uz ruberoīda siltumnoturību, tad mūsdienu ruberoīdi iztur līdz 100
oС temperatūru.

ruberoīda elastība ir atkarīga galvenokārt no tā, kādās temperatūrās to izmanto. Jo zemāka temperatūra, jo elastīgāks materiāls, bet nevis otrādi, kā sākumā var likties. Tas ir, -30 С temperatūrā ruberoīds „izturas” krietni labāk, nekā -7
oС temperatūrā.
Kas attiecas uz modifikatoru esamību, jāņem vērā, ka katram no teim ir savs mēŗķis, tāpēc ruberoīds jāizvēlas tāds, kam ir nepieciešamie modifikatori. Piemēram, ja ruberoīds tiek izvēlēts izmantošanai zem zemes, būtu vēlams SBS. Modifikators APP piedod ruberoīdam lielu siltumnoturību, tāpēc to sekmīgi var izmantot uz jumta, kas pastāvīgi sakarsīs saules staros.
Tāpat ļoti svarīgs ir attiecīgā ruberoīda biezums. Šeit likums ir vienkāršs: jo biezāks ir ruberoīds, jo tas ir izturīgāks un labāks.
Ar garantijām arī viss ir acīmredzams.

Jāsecina, ka mūsdienās ruberoīda izvēle nav vienkāršs uzdevums, kāda tā bija pirms pieciem vai desmit gadiem. Ir daudz tehnisku elementu, kurās orientēties var vienīgi speciālists, kas ir novedis pie tā, ka ruberoīda izvēlē vajag nevis paļauties uz savu intuīciju, bet noteikti konsultēties ar pārdevēju.